Terapia czaszkowo-krzyżowa dla dzieci i dorosłych.

Co to jest terapia czaszkowo-krzyżowa?

Terapia czaszkowo-krzyżowa, znana także jako terapia kraniosakralna, Jest to metoda terapeutyczna stosowana w medycynie alternatywnej i komplementarnej. Początkowo opracowana przez amerykańskiego osteopatę Williama Sutherlanda w latach 20. XX wieku, terapia czaszkowo-krzyżowa opiera się na założeniu, że istnieje subtelna rytmiczna pulsacja płynu mózgowo-rdzeniowego, która jest związana z ruchem kości czaszki i kości krzyżowej. 

Terapia czaszkowo- krzyżowa jest jednym z filarów osteopatii. Z racji na filozofię pracy w modelu osteopatycznym, wszystkie układy ciała mogą generować dysfunkcje, i jednym z nich jest układ kranialny. W modelu tym terapeuta pracuje z kośćmi czaszki, membranami wewnątrzczaszkowymi, kością krzyżową oraz specyficznym rytmem czaszkowym. Poprzez delikatne ruchy, lub samą intencję ruchu osteopata reguluje napięcia czaszki, przywraca ruchomość poszczególnym jej kościom i dostraja rytm czaszkowy. Sama terapia jest bardzo delikatna, dlatego działa wyciszająco i uspokaja układ nerwowy.

Depositphotos_365358702_L-e1634675537858

Terapia czaszkowo-krzyżowa jest jedną z najbezpieczniejszych form wspomagania rozwoju dziecka w każdym wieku. Jest uniwersalna, przeznaczona do pracy ze zdrowym dzieckiem, jak również z dziećmi z różnymi schorzeniami.

Stosowany delikatny, motylkowy dotyk, pozwala na uwolnienie napięć, które gromadzą się w ciele dziecka. Już sam poród jest największym wysiłkiem, jaki musi podjąć człowiek na początku swojego życia. Każda sytuacja z tym związana: forma porodu (fizjologiczny, cesarskie cięcie), podane leki przyspieszające poród, czy używane narzędzia mogą zwiększyć rozmiar traumatyzacji.

Po tych pierwszych doświadczeniach mogą powstać problemy: z zasypianiem, objawy niepokoju, rozdrażnienia, niestrawności, kolki, niechęć do przytulania, a w późniejszym czasie – problemy w nauce, zez, jąkanie, tiki nerwowe, moczenie nocne i lęki. Podczas zabiegu terapeuta normalizuje i wyrównuje napięcia z obszaru głowy, poprzez klatkę piersiową, wyrównanie oddechu, aż do brzuszka.

unnamed (1)

Podstawowe założenia terapii czaszkowo-krzyżowej obejmują:

Równowagę rytmu płynu mózgowo-rdzeniowego: Terapeuta stara się wykryć ewentualne zaburzenia w rytmie pulsacji płynu mózgowo-rdzeniowego i przywrócić jego prawidłowy przepływ.

Poprawę funkcji układu nerwowego: Poprzez delikatne manipulacje kości czaszki, kręgosłupa i kości krzyżowej, terapeuta dąży do poprawy funkcjonowania układu nerwowego, co może mieć pozytywny wpływ na różne dolegliwości i schorzenia.

Lepsze ukrwienie i drenaż płynu mózgowo-rdzeniowego: Terapia ma na celu poprawić ukrwienie mózgu oraz zwiększyć efektywność drenażu płynu mózgowo-rdzeniowego, co może przyczynić się do lepszego stanu zdrowia.

terapia-czaszkowo-krzyzowa

Techniki stosowane w terapii czaszkowo-krzyżowej obejmują:

Delikatne manipulacje kości czaszki: Terapeuta wykonuje subtelne ruchy, aby pomóc przywrócić naturalną ruchomość kości czaszki, zwłaszcza w obszarze stawu skroniowo-żuchwowego.

Manipulacje kręgosłupa: Często terapeuta pracuje także nad kręgosłupem pacjenta, starając się poprawić jego elastyczność i równowagę.

Techniki relaksacyjne: Często terapia czaszkowo-krzyżowa obejmuje również techniki relaksacyjne, które pomagają pacjentowi osiągnąć stan głębokiego odprężenia i zwiększyć efektywność terapii.

TCK wspiera w leczeniu bólów kręgosłupa, bruksizmu, bólów głowy, bólów zatok, porażenie nerwu twarzowego, nerwice, depresja, równoważeniu układu nerwowego, zaburzenia snu, zaburzenia koncentracji, problemy z trawieniem, problemy z oddychaniem, problemy z układem kostno – stawowym. Pracujemy zarówno z osobami dorosłymi jak i z dziećmi, kobietami w ciąży i noworodkami, dziećmi z zaburzeniami : autyzm, zespół Downa, zespół Retta, zespół Fas, dziecięce porażenie mózgowe i inne. Miła i bezpieczna atmosfera.

Terapia czaszkowo-krzyżowa może przyczynić się do złagodzenia, bądź poprawy w zakresie:

trudności z koncentracją,
problemów w nauce,
problemów z socjalizacją,
zaburzeń rozwoju mowy,
bezsenności i lęków nocnych,
zaburzeń nerwicowo lękowych,
stanów pobudzenia nerwowego,
problemów z moczeniem nocnym
depresji
wysokiej wrażliwości,
apatii,
niskiej odporności,
zaburzeń hormonalnych,
problemów alergicznych,
trudności ze ssaniem u niemowlaków,
problemów z wypróżnianiem się, kolek

Sprawdź opinie naszych Klientów:

Jeśli potrzebujesz podróży w głąb siebie. Jeśli nie wiesz którędy w stronę marzeń. Jeśli przytłacza Cię codzienność. Jeśli nie dogadujesz się z bliskimi to najlepszy adres. Joanna pomogła mi na nowo odkryć pokłady energii, o których dawno zapomniałam.
Iza Faleńska
Dziękujemy w imieniu Nataniela i Gabrysia za każdy dzień edukacji z Panią Joanną. Będziemy tęsknić. Polecam wszystkim rodzicom. Terapia czaszkowo-krzyżowa wspiera rozwój dzieci ze spektrum autyzmu.
Warto.
Pani Marta
Mama Nataniela i gabrysia
Joanna szybko nawiązuje szczerą, partnerską relację z nastolatkiem. Nauczyła moją córkę narzędzi, dzięki którym potrafi radzić sobie z trudnymi sytuacjami, które spotykają ją w codziennym życiu. Córka wyznacza swoje granice i szanuje je w relacjach z innymi.
Dominika
mama Zosi

Sprawdź cennik usług i wybierz dla siebie dogodne rozwiązanie:

Zdjęcie WhatsApp 2024-06-09 o 13.15.34_1d4eabcf

Trening TCK: 250 zł

Pojedyncze spotkanie terapeutyczne w zależności od wieku trwa 45-60 minut.
Zarezerwuj sobie 90 minut by odpocząć po terapii i mieć chwilę dla siebie.

Pakiet 3 terapii: 699 zł

Płacąc z góry za 3 spotkania oszczędzasz 51 zł. Jest to minimalna liczba spotkań na pierwszym etapie współpracy. Klienci najczęściej wybierają ten pakiet!

Pakiet 5 terapii: 1150 zł

Płacąc z góry za 5 spotkań oszczędzasz 100 zł. 5 terapii to optymalna liczba spotkań aby osiągnąć trwałe rezultaty. Jest to najbardziej opłacalny pakiet.